Dobrý den,
chtěl bych se zeptat co může způsobit zápornou spotřebu u elektroměru C-EM-0401 při malých výkonech a co s tím lze dělat.
U 3 různých elektroměrů pozoruji výskyt záporné potřeby na jedné fázi. U všech elektroměrů jsem ověřil, že jsou zapojené na správně napěťové vstupy a orientace proudových traf. Domnívám se, že záporné odběry se vyskytují na fázích v danou chvíli zatížených pouze spínaným zdrojem s ne příliš velkým výkonem (stroj pro foxtrot, ledky, UPC).
Je možné, že by elektroměry měl např. špatně nastavenou nulu na proudových vstupech?
Co s tím můžu dělat. Dělá to i v našem showroomu a před zákazníkem se blbě vysvětluje že bez fotovoltaiky odebíráme záporný proud.
Děkuji
Odpovědi 8
Dobrý den.
Elektroměry C-EM-0401 mají měřicí část (včetně traf) řešené jako kvalitoměr, s poměrně vysokou přesností měření. Okolo nuly je vždy velká nejistota (měřené hodnoty proudu jsou podobné velikosti jako rušivé signály v síti), proto elektroměry neměří od nuly.
Ale záporný výkon okolo 200 W je už poměrně velká hodnota. Nedokážu odhadnout příčinu, ale vlastní přístroj, zejména jestli jste zkoušel i další (vyloučení kusové vady) lze zřejmě vyloučit.
Transformátory jsou z principu trošku citlivé na okolní pole (průvlakové i rozevíratelné každý jinak) - nemáte ten jeden transformátor umístěn tak, že je něčím ovlivněn ?
A ještě jedna možná zkouška - na tu fázi, kde je záporný výkon zkusit dát druhé trafo a napětí přepojit na tuto fázi a vyzkoušet (teoreticky lze všechna trafa navěsit na jednu fází, na kterou se připojí i všechny napěťové vstupy elektroměru.
J. Kubec
Ještě mne napadlo - nemůže být trafo otočené a být na té fázi normálně spotřeba ?
JK
Trafo je správně to mě napadlo jako první a měřili jsme to samostatně i se zkušební zátěží přes revizní přístroj a ty spotřeby odpovídaly. Tenhle elektroměr je tuším se 100A trafy.
Zkusím přidat trafo a měření na 4. kanál a uvidím co to to bude měřit.
Zapojen čtvrtý kanál paralelně se 3.. Kanál není nastavený na použití proudové trafo, ale na směr proudu by to nemělo mít vliv.
Ověřeno během 14 dní, že kanál 3 ukazoval různé záporné výkony -90 až -200 W a čtvrtý kanál byl stále v plusu. Při zapojení cca 3kW topné patrony byl na obou kanálech kladný výkon.
Ještě jsem si všimnul že, kanál 4 je oproti kanálu 3 superponovaný. Když byl výkon -275W tak kanál 4 měl 0,1 W, při výkonu -92W je na kanálu 4 0,95W.
Není možné provést stejnosměrnou kalibraci proudových kanálů?
Nerozumím přesně "paralelnímu zapojení" - jestliže dva kanály, které mají stejnou fázi připojenou a na ní mají každý kanál svoje proudové trafo, neukazují stejně (s danou možnou chybou), tak by to musela být kusová vada přístroje.
Jinak k hodnotám v řádu desetin wattů - při měřícím trafu 30 A je jedno promile 6,9 W - tj. desetiny W představují chybu v řádu setin % ! - takže se pohybujeme jeden až dva řády pod možnou chybou měření - je potřeba si uvědomit obrovský dynamický rozsah - kdy nelze přesně měřit proudy jednotky mA na rozsazích desítky A.
Napěťové vstupy jsou paralelně, proudové trafa jsou samozřejmě sériově. Výkon, který jsem uváděl na 4. kanálu je v továrním rozsahu, takže s trafem 30A jsou skutečné hodnoty * 300. Chápu, že elektroměr má AD převodníky s konečným rozsahem. V tomto případě to vypadá spíše na nějakou vadu.
Odzkoušel jsem výkony se dvěma spotřebiči 900W a 2900 W.
1) Klidový výkon byl cca 50W měřený na L3 -230W po sepnutí topení 900W na L3 měřený 267W, skutečný cca 935W.
2) Klidový výkon cca 273W měřený na L3 -208W. Po sepnutí topení 2900 W měřený na L3 1550W skutečný 2886W.
Podařilo se na nám najít chybu. A kupodivu nebyla elektrická, ale mechanická. Dvě klece proudový traf byly špatně zacvaknuté.
Tento dotaz je vyřešený.