Tom SW Mosaic 18. 6. 2021 12:02 18. 6. 2021 12:33

Dobrý den.

V mosaicu bez IO konfigurátoru byla volba pro zálohování uživatelského programu do EEPROM.

V IO konfigurátoru již taková volba není. Je tedy záloha do EEPROM prováděna vždy bez nastavování?

Dále, jak je tato záloha využívána? Na některý našich starších instalacích (bez IO ) v RD dochází pří výpadcích napájení (dodávky od distributora) k "rozhození" programu a chybě kontrolního součtu CRC. 
Pokud by existovala záloha v EEPROM, obnovil by se program automaticky?

Děkuji

 

Odpovědi 1

Luboš Urban 18. 6. 2021 12:31

Dobrý den,

již řadu let mají systémy, které posíláme ven z firmy, zálohování do EEPROM / flash zapnuté a v podstatě se nepočítá s tím, že by ho někdo vypínal. Proto není tato volba v IO Configuratoru implementovaná. Tato možnost byla k dispozici pro systémy TC400/500/600, kde to nahrávání do EEPROM paměti nějakou dobu trvalo a když se v rámci ladění přehrával program v PLC několikrát za hodinu nebo v řádu minut, tak bylo zbytečné každou změnu flashovat do paměti. Takže se zálohování zapínalo až při odladěném programu před předáním technologie uživateli. S tímto nastavením se začaly dodávat i Foxtroty. Proto je možné, že u starších Foxtrotů se při výpadku napájení může stát, že se program v paměti RAM poškodí a záloha není k dispozici. To samé data v zálohovaných registrech nebo čas v RTC. Stačí aby akumulátor, který tyto paměti zálohuje při vypnutém systému už nebyl v nejlepší kondici.

Jestliže záloha existuje, porovnává se CRC programu v paměti RAM a EEPROM a při rozdílu se zavádí program z EEPROM. Když záloha neexistuje a nesedí CRC programu v paměti, tak dojde k chybě 80-05-0000 nebo podobné.

Zapnout můžete volbu přes nastavení parametrů centrální jednotky v manažeru projektu - nastavit EEPROM na on a uložit nastavení do PLC (klidně z prázdného projektu). Pak je také potřeba znovu nahrát program do PLC. Program do paměti EEPROM se přesune jen tehdy, když dojde k úspěšnému nahrání programu do RAM. Z RAM se pak program zkopíruje do EEPROM (tzn. do EEPROM se nezapisuje přímo z Mosaicu). Alternativou je zapnutí zálohování přes Project Loader.

Vaše odpověď

Pro vložení odpovědi je nezbytné být přihlášený. Pokračujte na přihlášení.