hw-elektro Programování Mosaic 8. 4. 2021 11:15

Zdravím, řešil jste někdo počítání denní průměrné teploty (venkovní), a její následné ukládání?
Ať už každý den do datalogeru, nebo za celý měsíc někam do Databox?

Odpovědi 1

Michal 8. 4. 2021 11:32

Dobrý den,

Přikládám soubor fAverage.ST, kde je ukázka výpočtu průměru, který je postupně aktualizovaný při každé další hodnotě a není tedy zapotřebí mít uložené celou historii hodnot ze kterých by se následně průměr počítal.

Proměnné průměru a počtu hodnot můžete mít uložené v Global Retain a v některém programu zavoláte funkci fAverage, které předáte aktuální hodnotu průměru do vstupu mean, aktuální počet hodnot ze kterých je průměr spočítaný a novou hodnotu, která se započítá do průměru. 

Ještě v textovém souboru Volani_fAverage.txt je příklad, jak se dá funkce volat z programu. V tomto případě se tím počítá průměrovaná teplotní mapa ze senzoru GridEye.

S průměrováním se dá zacházet různým způsobem, dá se takhle například počítat hodinový průměr s intervalem 10 vteřin (každých 10 vteřin přijde nová hodnota a po hodině se průměr uloží do nějaké proměnné a začne se počítat nový průměr) a tak podobně. Záleží na typu dat a jak se s nimi chce pracovat.

Takto spočítané průměry nebo průměr se potom dají ukládat do Dataloggeru nebo Databoxu nebo posílat přímo někam na server.

Michal Mrázek

Vaše odpověď

Pro vložení odpovědi je nezbytné být přihlášený. Pokračujte na přihlášení.