Krejci-lumen SW Mosaic 16. 3. 2021 10:00 16. 3. 2021 6:53

Dobrý den.

Lze nějakým způsobem zařídit, aby se při přístupu k vizualizaci na interním webserveru CP-2005 nemusely vůbec zadávat přihlašovací údaje? Mám jen jednoduchou vizualizaci s jednou úrovní oprávnění. K vizualizaci uživatel přistupuje přes wi-fi hotspot (z mobilu / tabletu), kde zadává již uživatelské jméno a heslo při připojení k hotspotu a není tedy nutná a ani žádoucí další autorizace (jen to uživatele laika mate a zdržuje). 

Vím, že lze ve webmakeru nastavit automatické přihlašování k vizualizaci na základě MAC adresy - využívá se například pro operátorské panely. Ale já samozřejmě neznám dopředu MAC adresu zařízení, ze kterého se bude uživatel připojovat (mobilní zařízení dnes dokonce umožňují generovat náhodnou MAC při každém připojení k síti wi-fi).

Neexistuje tedy nějaká maska MAC (např. jako máte pro všechny operátorské panely FF:FF:FF:FF:FF:00), která by zahrnovala naprosto libovolnou MAC adresu? Případně jiné řešení? Pozn. prázdné uživatelské jméno a heslo pro mě také není optimální řešení - raději bych, kdyby se stránka LOGIN.XML vůbec nezobrazovala.

 

Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi 2

M.B. 15. 3. 2021 13:11

Dobrý den,
problém lze vyřešit použitím uživatelské login stránky, která provede přihlášení automaticky. Prvním krokem je do projektu přidat následující deklaraci:

VAR_GLOBAL
CustomizedLoginPage AT %S355.1 : BOOL := true; //pouziti uzivatelske login stranky
END_VAR

Nastavení systémového registru %S355.1 na TRUE zajistí, že systém nepoužije přihlašovací stránky ze systémové paměti SYSWWW, ale použije stránky nahrané uživatelem.

Webmaker soubory pro přihlašovací stránky připravuje v podresáři projektu Sendroot/WWW, které jsou shodné s těmi v systémové paměti. Pokud chceme tyto soubory nahradit vlastními, nahrajeme je do podadresáře Webmaker/Import.

Jedná se o následující soubory:

LOGIN.XML - nosné XML přihlášení
LOGIN.XSL - transformace XML přihlášení do HTML
LOGOUT.XML- nosné XML odhlášení
LOGOUT.XSL - transformace XML odhlášení do HTML
PLCFORM.CSS - kaskádové styly pro přihlášení / odhlášení
SHA1.JS - skripty pro přihlášení

V přiloženém souboru je projekt, ve kterém jsou soubory upraveny tak, aby javascript automaticky odeslal jméno a heslo do PLC.

Pro použití ve vlastním projektu je potřeba přidat výše zmíněnou deklaraci, nastavit ve Webmakeru uživatele nopass s heslem nopass a nakopírovat z ukázkového projektu složku import do podadresáře Webmaker v cílovém projektu.

Krejci-lumen 16. 3. 2021 6:53

Perfektní! Vyzkoušel jsem, funguje to a je to přesně to, co jsem potřeboval. Děkuji mnohokrát.

Z.Krejčí

Tento dotaz je vyřešený.