J.H. SW Mosaic 30. 3. 2023 10:21 20. 4. 2023 9:15

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je možné přistupovat k PLC Foxtrot (nahrávat či stahovat program, sledovat online dění apod.) na dálku přes internet a případně jakým způsobem. (Jde o to, že mám HW klíč na Mosaic doma v Plzni a potřebuji přistupovat k PLC ve Vlašimi. Mohl bych si přitom vypomoci třeba SW TeamViewer?)

Odpovědi 1

Luboš Urban 20. 4. 2023 9:15

Pro vzdálený přístup k PLC můžete využít např. službu TecoRoute. Vy si můžete zřídit účet, pod který si přidáte vaše PLC. Po připojení do internetu se PLC připojí ke službě TecoRoute (musíte povolit v nastavení PLC) a server pak zprostředkuje připojení uživatelům, kteří k tomu mají oprávnění (to zajistíte zase vy v nastavení svého účtu na serveru TecoRoute). Někdo může mít oprávnění přistupovat jen k webserveru PLC, jiný uživatel může i z Mosaicu přeprogramovat PLC, provádět diagnostiku, upgrade firmwaru apod.

Druhou možností je připojení PLC k internetu přes pevnou IP adresu, tu si musíte zajistit u poskytovatele připojení. Pak prostě v Mosaicu zadáte místo lokální adresy tu veřejnou a připojíte se také. Výhodou prvního způsobu je to, že PLC je skryté, v internetu není viditelné pro roboty a je tak ochráněno před různými útoky. Toto lze řešit také přístupem přes VPN. Pak také přistupujete k PLC jako kdybyste byl ve stejné lokální síti, jen se místo TecoRoute serveru hlásíte k vašemu VPN serveru.

Přístup přes TeamViewer Vám v tomto případě nepomůže, ten vám umožní vzdáený přístup k počítači, ale stejně musíte jedním z výše uvedených způsobů propojit Mosaic v počítači, který je v jednom místě s PLC, které se nachází jinde.

Vaše odpověď

Pro vložení odpovědi je nezbytné být přihlášený. Pokračujte na přihlášení.