tomasj Programování Mosaic 3. 4. 2021 12:04 31. 5. 2021 20:16

Dobry den,

s programovanim PLC zacinam, tudiz se v mnoha vecech jeste dokonale nevyznam. Prosel jsem pomerne dost dokumentace a stale mne neni uplne jasne jak pamet v PLC vyuzivana.

Mam PLC CP-1003. Kdyz do PLC nahraji program, kam je ulozen? Do zalohovane RAM, nebo do EEPROM? Sice je v dokumentaci napsano, ze se doporucuje program zalohovat do EEPROM. Ale uz jsem nikde nenasel postup, jak to provest.

Je mozne nejak pristupovat k EEPROM v PLC a ulozit si tam vlastni data? Napr. nektere hodnoty nastaveni, ktere si uzivatel cas do casu bude menit. Mohu sice pouzit RETAIN promenne, ale porad hrozi studeny restart, ci ztrata zalohovani.

Dalsi moznosti je pouzit SD kartu a FileLib. Nicmene to mne na ulozeni nekolika prommenych prijde jako moc prace.

Staci mne klidne nasmerovat na vhodnou dokumentaci.

Diky za odpovedi.

Odpovědi 2

Luboš Urban 3. 4. 2021 12:51

Dobrý den,

když nahráváte program do PLC, zapisujete ho do paměti RAM. Ta je v případě Foxtrotu zálohována lithium-iontovým akumulátorem s dobou zálohování cca 500 hodin. To je pro obvyklý provoz dostačující. Zároveň u Foxtrotů platí, že se nahraný program automaticky přepisuje do flash paměti, tato funkce je u současných systémů trvale zapnutá a není ji třeba vypínat.  U starších systémů se tento způsob zálohování dal povolit nebo zakázat v nastavení parametrů centrální jednotky v dialogu, kde se nastavují komunikační kanály (a paměť je tam skutečně označena jako EEPROM). V IO Configuratoru, který se používá pro stávající jednotky, tato volba zmizela.

Druhá věc jsou proměnné v programu, tedy ty parametry, které uživatel může měnit. Tyto proměnné jsou rovněž uloženy v paměti RAM a pro zálohování platí totéž, co pro program, tedy li-ion akumulátor a 500 hodin. Zde systém zálohování ve flash paměti nezajišťuje, to funguje až ve Foxtrotu 2 (CP-20xx). V případě, že víte, že PLC bude vypnuto/vypínáno dlouhodobě, tak je možné osadit baterii CR2032 s dobou zálohování až pět let. Tím se s jistotou podrží v paměti hodnoty RETAIN proměnných. Studenému restartu to, pravda, nezabrání a při něm může ke smazání zálohovaných proměnných dojít.

V takovém případě opravdu nezbývá než si proměnné odkládat do souboru na paměťovou kartu (viz soubor v příloze) nebo při menší četnosti zápisů lze využít i knihovnu FlashLib a ukládat parametry do flash paměti a po zapnutí je znovu načítat.

tomasj 31. 5. 2021 20:16

Díky za odpověď a příklad.

Vaše odpověď

Pro vložení odpovědi je nezbytné být přihlášený. Pokračujte na přihlášení.