antalm Programování Mosaic 10. 4. 2021 12:31

Dobrý den.

jsem projektant elektrických zařízení a dříve jsem dělal i instalace. Převážně strojních zařízení. Nyní se pomalu transformuji i na programátora. Bohužel počet kurzů programování podle standardu IEC je na bodě mrazu. Osobně bych měl zájem o pokročilejší kurz nebo příručku k jazyku ST a LD. Ve vaší příručce jsou sice zmínky o těchto jazycích, ale upřednostnil bych nějaké komplexnější s více příklady využití cyklů, datových polí, podmínek v případě ST a více příkladů a možností v LD.

Měl bych doplňující dotaz, lze naimportovat funkční bloky a funkce vytvořené v jiných prostředí jako je třeba TIA portal pro Simatic? Programy jako celek nejspíš načíst nepůjdou.

S pozdravem Martin ANTAL

Odpovědi 2

Luboš Urban 10. 4. 2021 12:20

Dobrý den,

pokročilejší kurzy programování v současné době nepořádáme. Protože i problematika požadovaných témat je obvykle různorodá, řešíme to spíš individuálně podle potřeby. Příklady připravujeme spíš podle technologie, podle zadání než pro jednotlivé příkazy jazyka. Je nějaké téma, o které byste měl konkrétně zájem?

Import souborů z prostředí jiných výrobců možný není. Obecně, pokud vezmete vaše funkční bloky či funkce napsané v jazyce strukturovaného textu jako textový soubor a jako takový ho vložíte do Mosaicu a nebudou chybět žádné deklarace, tak to přeložit půjde, protože ta norma IEC EN 61131-3 je pořád jenom jedna a pokud se jí výrobci budou držet, tak přenositelnost kódu funguje. Ovšem když použijete pro tvorbu vašich funkcí a funkčních bloků knihovny z TIA portalu, tak už překlad selže, protože ty knihovny už do Mosaicu přenést samozřejmě nepůjdou. Přeloženou knihovnu naimportovat nemůžete a zdrojové soubory od ní nebudou k dispozici. Tedy přenést lze jen to, co je založené na funkcích a funkčních blocích, které jsou přímo definované v normě IEC 61131-3.

antalm 10. 4. 2021 12:25

Děkuji za odpověď, takto mně to stačí.

Tento dotaz je vyřešený.