I.L. SW Mosaic 11. 12. 2023 10:47 11. 12. 2023 10:30

Scénář: Programátor má doma CP-2000 s 'MOSAIC Single Licence Foxtrot', nemá HW klíč. Protože jeho PLC běží naživo, chce veškeré změny nejprve ladit v SW simulátoru PLC, než je nahraje do CP-2000. Potíž je, že po každé sebemenší změně programu musí

  • odpojit Mosaic ze simulátoru PLC
  • připojit na CP-2000
  • přeložit program
  • připojit znovu k simulátoru
  • nahrát program do simulátoru
  • a teprve pak ladit

což je opruz.

Není na to nějaký lepší postup?

Pokud není, nešlo by na to v Mosaicu dodělat nějakou zkratku?

Odpovědi 7

Luboš Urban 6. 12. 2023 16:33

V tomto případě bohužel jiná cesta není. Jestliže se licence ověřuje vždy při překladu programu a vlastním Mosaic Single licenci, tak se to s použitím simulátoru moc neslučuje. Můžu na toto téma zavést diskusi, ale moc si nedovedu představit jak by se to dalo řešit.

I.L. 6. 12. 2023 17:58

Možné řešení:

Stav "LicPLC" trvá i po odpojení od licencovaného PLC - lze i nadále měnit a překládat program. Skončí teprve připojením k jinému (nelicencovanému) PLC. Stačilo by tedy v Mosaicu změnit to, že připojením k SW simulátoru neskončí stav LicPLC.

Luboš Urban 7. 12. 2023 18:31

Vzhledem k tomu, že simulátor je vlastně softPLC, které běží na počítači s Mosaicem a pro Mosaic je to de facto stejné PLC jako skutečná centrála, tak by připojení připojení k simulátoru vyvolalo stejnou akci jako připojení ke skutečnému PLC bez licence. Naprogramovat se dá asi ledacos, základ ale je ten, že my nechceme popřít ten stávající princip, že když odpojím médium, na kterém je uložena licence, Mosaic automaticky přejde do režimu Lite. O tomto doposud nebyla vedena žádná diskuse a vyplněním vašeho požadavku by vznikl určitý precedens, že za určitých podmínek lze nepřítomnost licence obejít.  

To si spíš dovedu představit vytvoření nějakého přepínače pro přechod mezi simulátorem a připojením k reálnému PLC dle nastavených parametrů na jedno kliknutí. Ale je to úvaha, nikoli slib.

I.L. 7. 12. 2023 19:12

Chápu, že to není jednoduché. Jen upřesním: Neplatí, že by Mosaic odpojením od licencovaného PLC přešel automaticky zpět do režimu Lite. I po odpojení od licencovaného PLC lze nadále kompilovat změny atd. Do režimu Lite přejde Mosaic teprve po připojení na nelicencované PLC, bohužel vč. SW simulátoru.

Luboš Urban 7. 12. 2023 22:10

Máte pravdu, opravdu tam zůstane připojená single licence z PLC. Nicméně platí, že stejný software, který běží i reálném PLC, běží i v simulovaném, takže se simulátor zachová jako skutečné PLC bez Single licence.

M.B. 10. 12. 2023 16:30

Pro laděni v simulátoru je možné v I/O konfigurátoru zatrhnout volbu "Pro tento projekt potlačit obsluhu modulů na sběrnicích", což umožní překlad bez klíče.

Po odladění a připojení na reálný systém, pak stačí před vysláním volbu odškrtnout a přeložit.

I.L. 11. 12. 2023 10:30

Děkuji, to vypadá jako dobré řešení.

Tento dotaz je vyřešený.