R.Š. Různé 21. 6. 2022 13:36 21. 6. 2022 13:36

Dobrý den,

na obrazovce regulátoru se objevilo hlášení Err Invalid program at RAM ( viz foto). Regulátor nelze restartovat vypnutím a opětovným zapnutím. Žádám o radu, jak chybu odstranit.

Děkuji. 

 

Šimon

Odpovědi 1

Luboš Urban 21. 6. 2022 13:36

Dobrý den,

tato chyba znamená, že při vypnutí PLC došlo ke ztrátě programu v RAM. Paměť je zazálohována Li-Ion akumulátorem. Za provozu se akumulátor normálně dobíjí, po vypnutí napájení vydrží zálohovat paměti PLC cca po dobu 500 hodin. S časem se tato doba snižuje, vliv na kapacitu akumulátoru má i časté vypínání systému. Nakonec to může skončit i tak, že obsah paměti nepřežije ani restart systému. Akumulátor může být nahrazen i baterií typu CR2032 s životností cca 2 až 3 roky. 
Program v PLC se také zálohuje do paměti typu flash. Jakmile se ztratí program z RAM, resp, nesouhlasí kontrolní součet, automaticky se natáhne program z EEPROM nebo flash paměti. Jenže tohle zálohování se dá také vypnout. K tomu došlo u vás a proto načítání programu skončilo chybou 80 07, protože není odkud program vzít.

V tuto chvíli není jiné řešení, než požádat autora programu nebo firmu, která řicící systém nasadila, aby program znovu nahráli. Pak bych doporučoval použít nástroj Project Loader (https://www.tecomat.cz/ke-stazeni/software/project-loader/), připojit se k PLC a tlačítkem Flash zapnout ukládání kopie programu do flash paměti. Dá se to udělat i přes konfiguraci CPU v Mosaicu. Když se program úspěšně nahraje do RAM, PLC si ho pak automaticky překopíruje do záložní paměti a výpadek napájení pak program v  paměti PLC nepoškodí.  

Vaše odpověď

Pro vložení odpovědi je nezbytné být přihlášený. Pokračujte na přihlášení.